Na povrchu záleží!

Elegantné sivé tóny, vzhľad prírodného dreva, trblietavé kovové efekty: moderná drevená fasáda ponúka širokú škálu dizajnových možností. Či už ide o obytnú budovu alebo továrenskú halu, balkón alebo prístrešok pre auto: ochrana dreva, efekt a sivé lazúry ADLER robia každý povrch skutočne pútavým. Avšak: kvalitná povrchová úprava dreva je len polovičná bitka - starostlivá príprava podkladu je takmer rovnako dôležitá. Expert na aplikácie ADLER Martin Unterberger má najlepšie praktické tipy pre profesionálov.
12. 7. 2021

Správny výber dreva

Na začiatku je výber správneho materiálu, pretože nie každé drevo je rovnako vhodné. Obzvlášť sa odporúča opatrnosť pri nanášaní dreva bohatého na živicu, ako je smrekovec: lokálne nemôže náter preniknúť dostatočne hlboko do dreva - to nielen vyzerá neatraktívne, ale tiež to zhoršuje účinok ochrany dreva. Najlepšou voľbou na drevené fasády je preto lokálne mäkké drevo: materiály z miestnych drevín sú menej hutné, takže lazúra môže prenikať hlboko do dreva. Okrem toho možno toto drevo získať udržateľným miestnym pestovaním bez dlhých prepravných ciest a sú tiež lacné. Ak sú v dreve usadeniny živice, možno ich odstrániť pomocou ADLER Nitroverdünnung alebo ADLER Wasch-Verdünnung bez aromatických uhľovodíkov, odporúča Unterberger.

Drsný povrch

Hobľované alebo kartáčované, sekané alebo hrubo pílené - fasádne drevo je ponúkané v mnohých variantoch. Ale ktoré je najlepšie? Pre Martina Unterbergera je to jasné: „Čím drsnejšíí je povrch, tým viac lazúry môže do dreva preniknúť. To zaisťuje dobrý vzhľad a zlepšuje účinok ochrany dreva.“ Pri hobľovaní nie je drevo iba hladké, ale tiež často zhutnené, hrubo pílené drevo poskytuje maximálnu absorpčnú plochu pre vsiaknutie lazúry. Mimochodom, hrubo pílený povrch vyzerá obzvlášť dobre s efektnými lazúrami, ako je Pullex Platin od ADLERu: trblietavé kovové pigmenty v tejto lazúre dodávajú drevu obzvlášť moderný vzhľad. Pre rustikálny vzhľad je možné použiť kefované alebo sekané drevo. Pokiaľ je požadovaný hobľovaný povrch, môže byť absorpčná kapacita dreva zlepšená vytvorením mikro-rýh.

Dobre natreté

Akonáhle je povrch pripravený a odstránený všetok brúsny prach, je čas na náter. Pre optimálny výsledok by drevo malo byť dostatočne suché, aby mohlo optimálne absorbovať lazúru. „Ideálny obsah vlhkosti dreva je nižšií ako 15 % - platí pravidlo: po daždivom dni by ste mali počkať pred natieraním aspoň tri dni,“ vysvetľuje Unterberger. Keď už hovoríme o natieraní: lazúry na drevo ADLER sú vhodné pre všetky bežné procesy aplikácie od flutovania, máčania až po Vacumat, ale najlepšie výsledky sa dosiahnu pri strojovom alebo ručnom natieraní, pretože náter je zapracovaný hlboko do dreva.

Veľký výber

V spoločnosti ADLER majú spracovatelia na výber, pretože vodouriediteľné lazúry Lignovit aj rad Pullex na báze rozpúšťadiel ponúkajú širokú škálu produktov pre všetky požiadavky: efektívne systémy 3v1, moderné sivé a efektné lazúry, ekologické a udržateľné lazúry. V prípade pochybností majú architektonickí konzultanti a technickí pracovníci ADLER pripravené správne odporúčania a pomôžu vybrať správny farebný odtieň. Pretože v závislosti od podkladu môže farba na dreve vyzerať inak ako na farebnom vzorkovníku - hrubo rezané drevo lazúru viac pohlcuje, čo znamená, že sa hromadí viac farebných pigmentov a farba vyzerá tmavšie. Martin Unterberger preto odporúča: „Vyskúšajte lazúru najskôr na malej ploche alebo vytvorte vzorku na originálnom podklade, aby ste zistili presný výsledný farebný odtieň.“ Všetko tak bude pripravené pre optimálny výsledok - a s vysokokvalitnými výrobkami od firmy ADLER je zaručený krásny a trvalo chránený povrch!

ADLER - V našich žilách prúdi farba

So 630 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 21 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.

© adler-lacke.com