"Vodouriediteľné laky sú budúcnosť!"
Farby a laky na vodnej báze sú známe tým, že sú nízkoemisné a šetrné k životnému prostrediu. Môžu sa však vyrovnať výrobkom na báze rozpúšťadiel, pokiaľ ide o kvalitu povrchu a spracovania? Moderné vodouriediteľné systémy povrchovej úpravy ukazujú, že rozhodne môžu – a v niektorých oblastiach sú dokonca lepšie. Prehľad prináša Reinhard Huber, skúsený stolár a aplikačný inžinier rakúskeho výrobcu farieb ADLER.
2. 5. 2023
Dlhá tradícia
Vodouriediteľné farby a laky nie sú novou technológiou – prvé vodouriediteľné povrchové úpravy boli vyvinuté pred viac ako 70 rokmi. Vodouriediteľné laky však zaznamenali vzostup až s rastúcim povedomím o škodlivých účinkoch emisií rozpúšťadiel pre životné prostredie. Od vydania smernice Decopaint v roku 2004 obmedzujúcej emisie rozpúšťadiel prešla väčšina priemyselných spracovateľov na systémy na báze vody. Iná je situácia v odbore stolárstva a tesárstva – tu stále dominujú produkty na báze rozpúšťadiel. Zatiaľ čo pri CNC a ďalších drevoobrábacích strojoch sa firmy často spoliehajú na najnovšie technológie, pri povrchoch ľudia radi zostávajú pri osvedčenom. Prečo vlastne? V neposlednom rade je to dané tým, že niektorí spracovatelia mali pred mnohými rokmi zlé skúsenosti s vodouriediteľnými lakmi – a prehliadli, aký obrovský vývoj produkty na vodnej báze odvtedy zaznamenali.
Moderné systémy
Farby a laky na vodnej báze sú menej odolné, majú problémy so žltnutím a leskom, a navyše sa ťažko aplikujú – to je len výber z bežných predsudkov. Je pravdou, že v minulosti to nebolo úplne neopodstatnené: prvá generácia vodouriediteľných lakov skutočne trpela nedostatkami, napr. nižšou odolnosťou voči krémom a tukom, čo znamenalo, že lakované povrchy – ako podrúčky stoličiek, dosky stola alebo dvere – po častom dotyku zmäkli. Medzitým sa však tento problém stal dávno minulosťou: S dnešnými surovinami a zodpovedajúcimi skúsenosťami vo vývoji povrchových úprav je možné povrchovú odolnosť vodouriediteľných lakov regulovať rovnako dobre ako pri produktoch na báze rozpúšťadiel – od mierne poddajného povrchu hebkého na dotyk, ako je ADLER Bluefin Pigmosoft, až po maximálnu odolnosť Bluefin Resist, ktorý dosahuje odolnosť 1B pri jednozložkovom spracovaní. Keď už hovoríme o jednozložkovom spracovaní: Zatiaľ čo laky na báze rozpúšťadiel sa vždy spracovávajú ako dvojzložkové (2K), väčšina lakov na vodnej báze ponúka obe možnosti. A zatiaľ čo doba spracovateľnosti 2K lakov na báze rozpúšťadiel je často obmedzená na niekoľko hodín, novo vyvinutý Aqua-Crosslinker značne uľahčuje 2K spracovanie mnohých vodouriediteľných farieb z radu ADLER: zosieťovací prostriedok bez izokyanátov umožňuje dobu spracovateľnosti 3 dni, ktorú možno v prípade potreby predĺžiť o ďalšie 3 dni. Výhoda: Už nemusíte počítať a vážiť presné množstvo potrebné na aplikáciu a neustále si miešať nový lak, ale môžete si potrebné množstvo pripraviť na niekoľko dní dopredu – a množstvo zvyškov laku sa tiež zníži.
Spracovanie? Jednoduché!
Všeobecne platí, že moderné vodouriediteľné laky sú užívateľsky oveľa príjemnejšie, než sa o nich hovorí. U mnohých vodouriediteľných lakov je schnutie o niečo pomalšie – čo nie je len nevýhoda, pretože zatiaľ čo povrchy s krycou povrchovou úpravou na báze rozpúšťadiel je nutné pretrieť rozpúšťadlovou farbou do 24 hodín, vodouriediteľné povrchové úpravy na pretretie ponúkajú oveľa dlhšie časové okno. A pokiaľ vám predsa len ide o čas, ADLER ponúka nový univerzálny lak na nábytok Bluefin Unistar: možno ho brúsiť už po jednej až dvoch hodinách a po zaschnutí cez noc je odolný proti zlepovaniu. Dôležité sú iba správne podmienky prostredia. Ideálna je klimatizovaná sušiareň s regulovanou vlhkosťou, v ktorej je vzduch v pohybe. Pri lakovaní je potrebné vziať do úvahy aj zvláštnosti vodouriediteľných lakov: Pretože drevné vlákna viac odstávajú, je potrebné povrch dôkladne pripraviť, zbrúsiť a prípadne vykefovať. Medzibrúsenie po prvej vrstve náteru zaistí, že vyčnievajúce vlákna sú odstránené. Pre samotnú aplikáciu laku samozrejme potrebujete zariadenie, ktoré je vhodné pre prípravky na vodnej báze – bežné striekacie systémy bývajú dnes vyrobené z nerezovej ocele a v tomto ohľade teda nespôsobujú žiadne problémy. Samozrejmosťou je, že striekacie trysky musia byť vhodné pre daný lak – niektoré trysky pre vodouriediteľné laky dokonca vytvárajú ešte jemnejší náterový film ako štandardné trysky pre rozpúšťadlové laky. Ďalšou zvláštnosťou vodouriediteľných lakov na nábytok je ich obmedzená znášanlivosť s drevom bohatým na extraktívne látky – pokiaľ sú extraktívne látky dreva rozpustené vodou, môže dôjsť k nevzhľadnému zafarbeniu. Aj tu však ADLER ponúka riešenie: Nový univerzálny lak Bluefin Unistar je možné aplikovať priamo na dubové drevo. U iných drevín, ako je napríklad smrekovec, v súčasnej dobe nie je možné obísť základný náter na báze rozpúšťadiel.
Všetky možnosti designu
A čo povrch? V zásade sa rôzne kategórie náterov líšia predovšetkým použitým rozpúšťadlom – prchavými rozpúšťadlami alebo vodou – a inak sú si navzájom veľmi podobné. V súlade s tým je možné s oboma skupinami produktov dosiahnuť akýkoľvek bežný povrchový efekt - od hlbokého matu až po vysoký lesk alebo získať rôzne špeciálne efekty. Veľa bezfarebných lakov na vodnej báze stále neponúka neobmedzený rozsah lesku lakov na báze rozpúšťadiel – ale aj to môže byť výhoda: povrch vo výsledku pôsobí prirodzenejšie, čo je v súlade so súčasnými trendmi. To platí aj pre zvýraznenie: farby na báze rozpúšťadiel drevo všeobecne zvýrazňujú, zatiaľ čo farby na vodnej báze do značnej miery zachovávajú prirodzený vzhľad. Pokiaľ však chcete silne zdôrazniť póry a letokruhy, je možné tento efekt vytvoriť aj pomocou špeciálne prispôsobených vodou riediteľných lakov, ako je Bluefin Unistar od ADLER. Opäť môžete siahnuť do svojej krabičky trikov a kúziel: ochranná zložka Aquafix UV 100, ktorá sa pridáva do laku, nielen zvyšuje jeho odolnosť proti UV žiareniu a zabraňuje žltnutiu dreva, ale aj drevo ešte viac rozjasní.
Životné prostredie ďakuje
Moderné laky na báze vody preto už nemajú žiadne významné nevýhody v porovnaní s výrobkami na báze rozpúšťadiel. Aké sú však ich výhody? V prvom rade je to samozrejme ich šetrnosť k životnému prostrediu: zatiaľ čo rozpúšťadlové laky majú obsah prchavých organických látok (VOC) výrazne vyšší ako 50 %, u vodouriediteľných lakov je obsah týchto látok obvykle výrazne nižší ako 8 %. Bluefin Unistar od spoločnosti ADLER, prvý lak na nábytok, ktorý získal rakúsku environmentálnu značku a certifikát „Cradle to Cradle“, má dokonca obsah VOC nižší ako 3%! To nielenže znižuje ekologickú stopu rozpúšťadiel, ale odráža sa to aj v podmienkach spracovania: odpadá nepríjemný zápach rozpúšťadiel, výrazne sa znižuje riziko požiaru a výbuchu aj zdravotné riziká pri manipulácii s lakom. Laky na vodnej báze sú tiež oveľa menej komplikované, pokiaľ ide o čistenie pomôcok a riedenie – oboje ľahko zvládne voda – alebo likvidáciu filtrov a čistiacich materiálov, a dlhá doba použiteľnosti znamená, že vznikne oveľa menej nepoužiteľných zvyškov laku. Výroba lakov na báze vody vyžaduje oveľa menej ropy ako výrobky na báze rozpúšťadiel. A nakoniec, laky na vodnej báze ponúkajú jedinečnú príležitosť na tvorbu optimálnej pozície pre zákazníkov. Čo by teda mohlo byť prirodzenejšie ako staviť na ekologicky šetrné produkty aj pri povrchovej úprave? Laky na vodnej báze však majú ešte jednu, často prehliadanú výhodu: sú lacnejšie! Na prvý pohľad sa to môže zdať nelogické, pretože cena za liter je u vodouriediteľných lakov obvykle o niečo vyššia. Vodou riediteľné laky to však kompenzujú použitím menšieho množstva nánosu a menšieho množstva tužidla alebo zosieťovača. Pokiaľ sa lak na vodnej báze nanáša v jednozložkovom procese (1K) – čo je pre mnoho aplikácií úplne dostačujúce – je možné náklady ešte znížiť. Možno ušetriť viac ako 15 % nákladov na lakovanie – a to nepočítame dodatočné náklady na riedidlá a čistiace prostriedky!
Vodouriediteľné povrchové úpravy sú budúcnosť!
Celkovo možno povedať, že výhody vodouriediteľných farieb a lakov teraz už prevažujú nad nevýhodami – a to nielen pre priemyselných spracovateľov, ale aj pre menšie výrobné podniky. To sa v budúcnosti nezmení, práve naopak. Stačí porovnať dnešné ceny pohonných hmôt s cenami pred 20 rokmi, aby sme vedeli, že náklady na všetky produkty na báze ropy budú aj naďalej rásť. Navyše možno predpokladať, že legislatívne požiadavky vo všetkých oblastiach ochrany životného prostredia budú stále prísnejšie – tí, ktorí už dnes pracujú s lakmi na báze vody, sa nemusia príliš obávať toho, s čím prídu zákonodarcovia v budúcnosti. A dopyt zákazníkov po ekologických výrobkoch bude tiež naďalej stúpať – a tie podniky, ktoré sa tomu včas prispôsobia, budú patriť k víťazom tohto vývoja!
ADLER – V našich žilách prúdi farba
S približne 720 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 22 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.
© adler-lacke.com