Ozdravná kúra pre drevené prvky
Drevo je nadčasový bežec na dlhú trať. Od alpských fariem po moderné obytné komplexy, od ľudových zrubových dreveníc po školy alebo továrenské haly postavené z dreva: tento prírodný materiál je skrátka neoddeliteľnou súčasťou architektúry v našich zemepisných šírkach. Akokoľvek sa architektonické štýly a možnosti dizajnu líšia a ako sa v priebehu času menili, jedna vec zostáva nemenná: drevo v exteriéri potrebuje spoľahlivú ochranu, aby mu nemohli ublížiť poveternostné vplyvy a rozmary počasia, huby ani hmyz.
5. 10. 2021
Aby to tak zostalo, treba drevené prvky znova a znova osviežovať. Zatiaľ čo s plotmi, prístreškami pre autá alebo altánkami a pergolami si majitelia domov väčšinou poradia sami, renovácia drevených fasád a obkladov, balkónov alebo zimných záhrad si vyžaduje profesionálov.
Trendy vzhľad
Renovačný náter zaručuje drevu nielen obnovenú ochranu, ale je taktiež príležitosťou pre vizuálny redesign. Okrem klasických prírodných odtieňov dreva majú profesionálni spracovatelia na výber z radu trendových efektných lazúr. Alexander Puritscher, ktorý radí remeselníkom a špecializovaným predajcom spolupracujúcim s výrobcom ADLER v južnom Nemecku, hovorí: „Aj malé akcenty môžu vytvoriť veľký efekt – balkón alebo zimná záhrada vo výraznej červenej, fasádnej lazúre s trblietavým efektom metalických pigmentov alebo výrazné kontrasty svetlých a tmavých medzi oknami a fasádou môžu dať budove úplne nový, moderný charakter. A samozrejme zaujímavou možnosťou sú trendy „predzosivujúcej“ lazúry, ako je náš Pullex Silverwood.“ Ale než drevené prvky opatríte novým náterom, je potrebné najprv vytvoriť potrebný základ správnou a dôkladnou prípravou podkladu.
Podklad sa počíta!
Alexandera Puritschera pri návšteve zákazníkov často sprevádza jeho kolega Martin Unterberger. Ako aplikačný technik sa môže Unterberger oprieť o viac ako 20 rokov skúseností s poskytovaním technického poradenstva maliarom a architektom, a preto vie, že všetko závisí od podkladu! „Predúprava je viac ako polovicou bitky ako pre prvý náter, tak aj pre renováciu. To, koľko investujete času a energie, sa vám dvakrát alebo trikrát neskôr vráti – vďaka bezproblémovej práci pri lakovaní a predovšetkým vďaka krásnemu, rovnému a dobre chránenému povrchu,“ zdôrazňuje Unterberger. Na začiatku sa preto vždy musíte uchýliť k brúske alebo ešte lepšie kefovaciemu stroju. Tým sa odstránia staré nátery aj uvoľnené alebo zvetrané drevo. „Najlepšie je najprv vykonať skúšku vrypom - čím zreteľnejšie sú škrabance, ktoré klinec zanechá v dreve, tým viac ho musíte vykefovať.“ To nielen vytvorí stabilný podklad, ale má aj pozitívny vplyv na následný vzhľad povrchu. „Čím drsnejšie je drevo, tým lepšie do neho náterová hmota preniká, čo zvyšuje účinok ochrany dreva a zaisťuje optimálny vzhľad.“ Ako alternatíva ku kefovaciemu stroju je stále obľúbenejšie aj pieskovanie, hovorí Alexander Puritscher. „Veľké plochy, napríklad drevené fasády hotelov, je možné veľmi efektívne a rovnomerne pripraviť technikou pieskovania. Výberom správneho tryskacieho materiálu je možné dosiahnuť akúkoľvek požadovanú kvalitu povrchu - od hladkého po drsný.“
Nástroj pre profesionálov
Než sa pustíte do natierania, oplatí sa pozrieť si predpoveď počasia: „Drevo by malo byť dobre vysušené, aby nasiaklo povrchovú úpravu. Základné pravidlo znie: Po daždivom dni by ste mali s náterom počkať aspoň tri dni,“ vysvetľuje Martin Unterberger. Keď už sme pri natieraní - čo sa techniky nanášania týka, náš odborník vždy odporúča použiť štetec alebo kefu, pretože tak sa náter do dreva najlepšie zapracuje. Špeciálne štetce alebo kefy na lazúry zaistia najlepší výsledok – oplatí sa preto investovať nielen do kvalitného náteru, ale aj do súvisiaceho aplikačného nástroja. „Spracovatelia znova a znova robia tú chybu, že šetria na štetcoch a kefách – ale to je rozhodne úspora na nesprávnom mieste. S kvalitným štetcom je možné lazúru lepšie a efektívnejšie nanášať a dosiahnuť kvalitný povrch,“ zdôrazňuje Alexander Puritscher.
Špeciálne renovačné systémy
Na renovačný náter ponúkajú výrobcovia produktov na povrchovú úpravu špeciálne systémy povrchových úprav, ako je renovačný systém Pullex od ADLERu. Drevo je najprv opatrené základnou vrstvou Pullex Renovier-Grund - vo farbe prispôsobenej finálnej vrstve. Tým sa vyrovná zafarbenie a zosivenie dreva a zaistí sa rovnomerný povrch. „Veľmi silne savé drevené časti by mali dostať ešte aj druhý náter – a to mokré do mokrého,“ dodáva Unterberger. Drevo je potom dvakrát natreté jednou z mnohých rokmi osvedčených lazúr na ochranu dreva Pullex, ktoré mu dodajú finálny vzhľad. „Aby ste vytvorili jednotnú plochu, mali by ste obklady vždy natierať dosku po doske a potom ešte raz pretiahnuť jedným dlhým ťahom štetcom, aby ste sa vyhli nevzhľadným prechodom,“ má Unterberger pripravený ďalší tip.
Okná ako nové
Pri rekonštrukcii fasády sa oplatí dať dreveným oknám aj nový náter. Aj tu treba najprv zaistiť optimálny podklad: starý náter sa dôkladne odstráni pomocou ADLER Abbeizer Spray a škrabky. Posuvná šablóna je užitočná na ochranu okenného skla a tesnenia bez toho, aby ste ich museli pracne oblepovať. Potom sa okno dvakrát obrúsi – najprv zrnitosťou P60, potom zrnitosťou P120 – a brúsny prach sa odstráni. Nakoniec sú okná natreté základným náterom Pullex Renovier-Grund a dvakrát upravené špeciálnou lazúrou na okná Pullex Fenster-Lasur. A aj tu má Martin Unterberger na záver pripravený odborný tip: „Ak použijete na lazúru Pullex Fenster-Lasur od ADLERu špeciálny štetec na lazúry s krátkymi tvrdými štetinami, môžete na hladko obrúsenom okne docieliť prirodzenú kresbu dreva."
ADLER - V našich žilách prúdi farba
So 630 zamestnancami je ADLER popredným rakúskym výrobcom farieb, lakov a prostriedkov na ochranu dreva. Spoločnosť založenú v roku 1934 Johannom Berghoferom, ktorá je dodnes rodinným podnikom, riadi v tretej generácii Andrea Berghoferová. Takmer 21 000 ton farby každoročne opúšťa továreň vo Schwazi a dostáva sa k zákazníkom vo viac ako 30 krajinách po celom svete. ADLER má distribučné spoločnosti v Nemecku, Taliansku, Poľsku, Holandsku, Švajčiarsku, Českej republike a na Slovensku; jediným výrobným miestom je ADLER-Werk Lackfabrik vo Schwazi/Tirolsku (AT). ADLER je prvou spoločnosťou vo svojom odbore, ktorá je od roku 2018 100 % klimaticky neutrálna. Spoločnosť ADLER znížila svoju ekologickú stopu na minimum pomocou mnohých opatrení. Zvyškové emisie, ktorým sa aj napriek všetkým týmto opatreniam nedá vyhnúť, kompenzuje spoločnosť ADLER kúpou uznávaných certifikátov o ochrane klímy, čím pomáha financovať nové projekty v oblasti ochrany klímy.
© adler-lacke.com