© ATP / Bause

Kov v drevenom plášti

Musí byť architektúra priemyselných budov vždy triezva, praktická a čo najúspornejšia? Vôbec nie! V novom závode Ceratizit v tirolskej štvrti Außerfern spoločnosť ATP architekten ingenieure ukazuje, ako sa dá zladiť dokonalý dizajn, udržateľná stavebná technológia a maximálna praktickosť.

© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause
© ATP / Bause

Každý, kto spracováva drevo, sa ťažko vyhne Ceratizitu. Na prvý pohľad sa to môže zdať paradoxné, pretože táto celosvetovo pôsobiaca spoločnosť sa špecializuje na výrobu tvrdých kovov. Patria sem však aj extrémne ostré a proti opotrebovaniu odolné nože, pílové zuby a vrtáky, ktoré sa používajú v nástrojoch na opracovanie dreva, ktoré sa nachádzajú v každej stolárskej a tesárskej dielni a v každej hobľovačke a píle. Je celkom pravdepodobné, že práve toto spojenie s drevom ako materiálom bolo jedným z dôvodov, prečo bola nová továreň Ceratizit v tirolskej štvrti Ausserfern postavená s použitím dreva. K tomuto rozhodnutiu však viedli predovšetkým vysoké nároky na ekológiu, udržateľnosť a ochranu krajiny, ktoré integrálna projekčná kancelária ATP architekten ingenieure implementovala výnimočným spôsobom po technickej aj kreatívnej stránke.

Dizajn blízky prírode

Nový areál v okrese Kreckelmoos v Breitenwangu, ktorý sa nachádza len kúsok od sídla spoločnosti Ceratizit Austria, je obklopený krásnou prírodou na severnom okraji Tirolských Álp. Tím projektantov ATP rešpektoval túto blízkosť k prírode pri výbere materiálov: základné podlažie bolo postavené z kameňa, zatiaľ čo hybridná drevená budova, ktorá na ňom spočíva, bola obložená fasádou z miestneho smrekového dreva. Fasádu postavenú spoločnosťou Holzbau Saurer – so sídlom v susednej obci Höfen – natrela firma Holz-Marberger – takisto tirolská spoločnosť – lazúrou Pullex Silverwood na báze rozpúšťadiel od spoločnosti ADLER v striebristo-hnedom farebnom odtieni. Táto farba umožňuje továrenskej hale napriek jej impozantným rozmerom nenápadne splynúť s krajinou. Náter zároveň zaručuje trvanlivosť, pretože lazúra predvída prirodzené zafarbenie dreva vplyvom počasia a vytvára tak trvalo homogénny vzhľad bez potreby údržby.

Efektívne využitie priestoru

Tak ako prirodzene a priateľsky pôsobí hnutie Ceratizit navonok, jeho interiér je technicky jednoduchý. Trojpodlažná budova s dĺžkou 220 metrov ponúka priestor pre celkom 7 výrobných hál. Impozantná strešná konštrukcia spočíva na štíhlych betónových stĺpoch, ktoré zabezpečujú maximálnu flexibilitu pre výrobné zariadenia a procesy. Do nosnej konštrukcie strechy boli zavesené drevené moduly ako ďalšie medziposchodie, ktoré sa akoby vznášajú nad výrobnou halou a poskytujú zamestnancom v kanceláriách, ktorí tam sídlia, úplný prehľad o dianí v práci.

Excelentná architektúra

Naliehavo potrebné rozšírenie výrobnej kapacity v Rakúsku, moderné pracoviská pre približne 300 zamestnancov: nová budova v Kreckelmoose bola pre Ceratizit úplným úspechom. A profitujú z nej aj miestni obyvatelia: sídlisko za závodom je od rušnej hlavnej cesty chránené akoby protihlukovou bariérou, vplyv na životné prostredie je minimalizovaný vďaka koncepcii udržateľnej energie a klimatizácie a na mieste, kde bola predtým nevzhľadná skládka, sa teraz rozprestierajú zelené plochy – vrátane biotopu napájaného recyklovanou vodou z tepelných čerpadiel. Projekt bol úplným úspechom aj pre spoločnosť ATP architekten ingenieure: vynikajúca kvalita návrhu a mimoriadne udržateľný koncept závodu Ceratizit Kreckelmoos, ktorý efektívne využíva zdroje, boli odmenené víťazstvom v súťaži German Design Award 2024 v kategórii „Excelentná architektúra“.

 

© adler-lacke.com