Chladná práca pre horúce dni: osvieženie pivnice a garáže nátermi na betón ADLER
35 stupňov v tieni, slnko praží – čo robí vášnivý kutil, keď sa mu nechce potiť v poludňajšom slnku? Správne: postará sa o dlho odložené práce v tienistej garáži alebo v chladnej pivnici – napríklad sa pustí do renovácie betónovej podlahy! Pretože nová povrchová úprava ADLER urobí krátky proces s olejovými škvrnami, stopami po pneumatikách a ďalšími nečistotami a zaručí čistý a odolný povrch. Aplikačný expert ADLER Martin Unterberger vám krok za krokom ukáže, ako na to:
Nie, to nie je pekné: betónová podlaha je špinavá a fľakatá, zo stien sa lúpe farba – táto garáž nutne potrebuje ADLER!
Budete potrebovať tieto produkty:
ADLER 2K-Beton-Primer
ADLER 2K-Epoxi-Beschichtung
ADLER Tiromin-Color
Maliarsky valček, štetec, krepová maskovacia páska
Pracovné kroky
-
Krok 1: Skontrolujte podklad
Než sa pustíte do práce, je dôležité si najskôr ujasniť, ako je na tom podlaha. Ak chcete skontrolovať kvalitu povrchu, škrabnite doň špachtľou – pokiaľ sa vrchná vrstva odlupuje, je potrebné podlahu obzvlášť dôkladne prebrúsiť. Trocha vody vám zase dá informáciu o nasiakavosti podkladu – v ideálnom prípade betón trochu tekutiny nasaje, ale zase nie príliš. Nakoniec je dôležité zmerať teplotu a vlhkosť – klíma v miestnosti by mala byť 15 – 25 °C a vlhkosť pod 60 %.
-
Krok 2: Brúsenie
Podlaha sa najskôr očistí metličkou a potom sa prebrúsi – takto odstránite uvoľnené časti betónového poteru a vrstvy sintra a zlepšíte savosť. Čím horšie dopadol test podkladu, tým dôkladnejšie musí byť brúsenie. Brúskou opatrne prebrúste celú plochu a potom vysajte brúsny prach a nečistoty.
-
Krok 3: Základný náter
Teraz je čas na základný náter s ADLER 2K-Beton-Primer. Náter spevňuje rôzne savé a staré podklady, premosťuje trhliny a presvedčí extrémnou priľnavosťou. Najprv páskou oblepte steny pozdĺž sokla. Potom zmiešajte obe zložky náteru (základnú farbu a tužidlo) a dobre premiešajte. Pozor, namiešanú dvojzložkovú farbu je možné používať iba obmedzenú dobu – cca 20 minút pri izbovej teplote 20 °C; pripravujte si preto vždy len také množstvo, ktoré môžete ihneď použiť! Najprv napenetrujte podlahu pozdĺž stien štetcom a zvyšok plochy valčekom s teleskopickou tyčou. Po dokončení nechajte podlahu schnúť aspoň 12 hodín alebo cez noc.
-
Krok 4: Prvý náter
Na optimálnu ochranu potom môžete použiť 2K-Epoxi-Beschichtung od ADLER vo vašej obľúbenej farbe. Dvojzložkový náter spoľahlivo ochráni vašu betónovú podlahu pred olejovými škvrnami a inými chemikáliami a je tiež odolný voči pneumatikám. Obe zložky farby dôkladne premiešajte a potom natrite okraje a rohy štetcom a plochy valčekom. Na zlepšenie protišmykovosti môžete do mokrého prvého náteru nasypať suchý kremičitý piesok (zrnitosť 0,3 – 0,8). Potom nechajte podlahu cez noc vyschnúť.
-
Krok 5: Druhý náter
Než budete podlahu natierať druhýkrát, neuškodí ju dôkladne povysávať – zbavíte sa tak prípadných nečistôt a prebytočných zrniek piesku. Potom podlahu natrite druhýkrát (a naposledy) štetcom a valčekom. Po 12 hodinách bude podlaha suchá – ale potom jej doprajte asi 10 dní, kým nedosiahne konečnú tvrdosť a až potom dajte auto späť do garáže!
-
Krok 6: Natrite sokle
Medzitým môžete obnoviť olúpaný náter na stenách. Najprv odstráňte voľné zvyšky farby drôtenou kefou a vytmeľte prípadné otvory. Potom oblepte podlahu a hrany maskovacou páskou. Potom si pripravte ADLER Tiromin-Color v požadovanej farbe – prémiová silikátová farba optimálne priľne k minerálnym podkladom, ako je omietka a betón, a presvedčí vysokou krycou schopnosťou. V závislosti od zvolenej farby a podkladu môže stačiť jeden náter – v opačnom prípade môžete po 12 hodinách naniesť druhý náter Tiromin-Color.
-
Výsledok
Práca sa vyplatila – garáž vyzerá skoro rovnako ako prvý deň. A to najlepšie: vďaka vysokokvalitným náterom ADLER sú podlaha a steny do budúcnosti optimálne chránené pred opotrebovaním a nečistotami!
© adler-lacke.com