Lakovanie skla
Sklo je spojené s leskom, jasom a priestorom. Je to dizajnový prvok, ktorý dáva akcenty, vytvára šmrnc a dodáva eleganciu. Farbe skla sa dnes už medze nekladú: jednoduchým nalakovaním je možné sklo individuálne navrhnúť v akejkoľvek želanej farbe.
Pri lakovaní skla je však dôležité použiť správne materiály a techniky, aby ste dosiahli kvalitný a dlhotrvajúci výsledok. Nie každé sklo je vhodné na lakovanie, preto vám nižšie ponúkame zopár tipov, ako na to.
Pracovné kroky
-
Ktoré sklo je vhodné na povrchovú úpravu?
Nasledujúce typy skla sú v zásade vhodné na lakovanie:
- Plavené sklo: Sklo často používané v stavebníctve sa vyznačuje obzvlášť hladkým povrchom, ktorý umožňuje rovnomerné lakovanie. Plavené sklo má mierne nazelenalý odtieň spôsobený oxidmi železa v surovinách. Náš tip: Pri lakovaní plaveného skla treba rozlišovať medzi stranami, ktorá bola v kontakte s cínom a ohňom. Dbajte na to, aby ste vždy pokrývali stranu, ktorá bola v kontakte s ohňom (atmosférickú stranu).
- Optiwhite je tiež známy ako extra číre sklo alebo sklo s nízkym obsahom železa. Vyrába sa podobne ako plavené sklo, obsahuje však menej oxidov železa. To znamená, že je takmer bezfarebný a má veľmi vysokú úroveň priepustnosti svetla. Používa sa napríklad vo výkladoch alebo vitrínach, kde je dôležitá maximálna transparentnosť a vernosť farieb.
-
Vlastnosti skla
Vlastnosti ako priehľadnosť, tvrdosť a chemická odolnosť robia zo skla nepostrádateľný materiál. V závislosti od oblasti použitia môžu byť pri výbere správneho skla rozhodujúce:
- ESG – bezpečnostné sklo: Jednotabuľové bezpečnostné sklo sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou proti tepelnému a mechanickému namáhaniu. Tieto vlastnosti robia zo skla ESG ideálnu voľbu pre sklenené čelá nábytku alebo kuchýň, kde ide ruka v ruke bezpečnosť a estetika.
- Satinované sklo je známe aj ako matné alebo mliečne sklo. Často sa používa na vytvorenie súkromia v interiéri. Pri matnom skle je povrch nepriehľadný alebo mierne difúzny.
Všeobecne: Keďže na trhu sú k dispozícii sklá veľmi odlišných kvalít a povrchových vlastností, odporúčame vykonať skúšobné lakovanie na originálnom skle.
-
Na čo si dať pozor pri lakovaní skla?
Lakovanie skla predstavuje mimoriadnu výzvu pri konštrukcii nábytku, pretože hladký povrch materiálu môže zhoršiť priľnavosť náterov. Na zabezpečenie dlhotrvajúceho a kvalitného náteru je nevyhnutné prijať špeciálne opatrenia. Pridanie špeciálnych tužidiel alebo zosieťovacích prostriedkov k vybraným štandardným materiálom nielen zlepšuje priľnavosť, ale tiež zabezpečuje dobrú ochranu proti vlhkosti.
Pred lakovaním je dôležité starostlivo pripraviť povrch. Musí byť suchý, čistý, stabilný a bez oddeľujúcich látok ako mastnota, vosk alebo silikón. Tiež by mal byť zbavený prachu a skontrolovaný z hľadiska vhodnosti niesť povrchovú úpravu.
Pre optimálnu prípravu povrchu odporúčame natieranú sklenenú stranu odmastiť umývacím riedidlom (Waschverdünnung) alebo čistým acetónom. Sklo by sa malo potom dôkladne vyčistiť čistiacim prostriedkom na sklo, ako je Clean-Glasreiniger, a potom dôkladne utrieť dosucha.
-
Krycie lakovanie skla
Chceli by ste dosiahnuť krycí povrch skla? Potom použite Bluefin Pigmocryl NG G50 v požadovanej farbe. Pigmentovaný lak na vodnej báze zaujme vysokou odolnosťou voči svetlu a dobrou mechanickou a chemickou odolnosťou. Zmiešajte Bluefin Pigmocryl NG s + 3 % Aqua-Crosslinker Vetro.
Ak hľadáte variant na báze rozpúšťadiel, v našej pracovnej smernici pre lakovanie skla nájdete výber ďalších produktov, ktoré sú vhodné na krycie lakovanie skla.
-
Lakovanie s efektom matného skla
Na dosiahnutie efektu matného skla odporúčame Bluefin Top-Antiscratch. Vysoko odolná 2K vrchná vrstva na povrchy nábytku je vďaka dokonalej chemickej odolnosti vhodná aj na lakovanie skla. Zmiešajte tento vodouriediteľný lak s 10 % Aquafix S a 3 % Aqua-Crosslinker Vetro. Do zmesi je potrebné pridať 10 % tužidla Aqua-Hardener.
Pre efekt pigmentovaného mliečneho skla je možné Bluefin Aqua-Top Antiscratch zafarbiť pomocou Aqua-Tint do požadovaného farebného odtieňa. Uistite sa, že ste do laku pridali 1 až 5 %.
Polyuretánová vrchná vrstva Pigmotop je rovnako kvalitná alternatíva na báze rozpúšťadiel na vytvorenie matného skla. -
Lakovanie skla v priemysle
Pre priemyselné podniky, ktoré chcú lakovať sklo, ADLER ponúka vysokokvalitné produkty ako Pigmolux DC alebo špeciálne prostriedky na zlepšenie priľnavosti, ako je základná vrstva náter Bluefin Vetro Walzprimer a Bluefin Vetro Printprimer. Ponúkajú nielen vynikajúcu priľnavosť a ochranu, ale aj vysokú kvalitu a spoľahlivosť, a tak spĺňajú požiadavky na priemyselnú aplikáciu.
-
Lepenie lakovaných sklenených povrchov
Aby sa hotový lakovaný sklenený povrch mohol použiť, musí byť v niektorých prípadoch prilepený. Je dôležité zabezpečiť, aby bola sklenená doska povrchovo upravená aspoň 3 dni pred lepením. Až potom dosiahne lakový film vysokú hustotu zosieťovania, ktorá zabráni rozpusteniu vrstvy farby lepidlom.
Okrem toho by lepidlo malo mať vysokú priľnavosť a dlhodobú elasticitu. Veľmi tvrdé lepidlá – ako napríklad izokyanátové lepidlá – môžu spôsobiť roztrhnutie v dôsledku rozdielov v napätí medzi sklom a drevom. To môže spôsobiť odlupovanie vrstvy farby a lepidla zo sklenenej tabule. V našej pracovnej smernici nájdete prehľad lepidiel, ktoré sú vhodné na lakované sklenené povrchy. -
Záver: Lakovanie skla je jednoduché
Sklenené čelá a sklenené prvky sa v súčasnosti stali typickým znakom moderného interiérového dizajnu. Ponúkajú nielen estetické výhody, ale umožňujú aj praktickú integráciu svetla a transparentnosti do dizajnu. ADLER so svojimi špeciálne prispôsobenými produktmi pre lakovanie skla otvára všetky možnosti pre individuálny dizajn povrchu.
© adler-lacke.com