Odolnosť bielo morených povrchov nábytku proti UV žiareniu
Bývanie ako na ďalekom severe – škandinávsky štýl interiéru sa stal neoddeliteľnou súčasťou moderného interiérového dizajnu a presvedčí teplom a útulnosťou vďaka bielo morenému drevu.
Za jednoduchým a svetlým vzhľadom sa však skrýva množstvo práce. Každý stolár vie, že morenie dreva na bielo je zvláštna výzva! Kvôli rôznym vplyvom hrozí, že dôjde k zafarbeniu a povrch stratí svoj homogénny vzhľad.
Preto si na túto tému posvietili aplikační odborníci spoločnosti ADLER. Tu sa dozviete, ako je možné pri morení dreva do belavých odtieňov dosiahnuť dobrú odolnosť proti UV žiareniu a na čo treba pamätať.
Pracovné kroky
-
Výber dreva
Než začnete pracovať na povrchovej úprave, mali by ste si dobre premyslieť výber dreva. V závislosti od dreviny je potrebné zvážiť rôzne problémy. Zatiaľ čo dreviny ako smrek alebo buk môžu mať v rámci povrchu rôznu nasiakavosť, dub niekedy obsahuje veľké množstvo trieslovín. Okrem toho je dôležitým ukazovateľom pre výber dreviny pri výrobe nábytku svetlostálosť. Tá popisuje odolnosť upravovaného povrchu voči UV žiareniu a určuje vzhľad a životnosť kusov nábytku. Určitá jednotnosť farby a kresby môže tiež významne prispieť k výslednému vzhľadu povrchu a zároveň ponechať viditeľnú prirodzenú štruktúru dreva.
-
Príprava
Vybrali ste drevo? Potom by ste ho mali zodpovedajúcim spôsobom vopred urpaviť. Predovšetkým brúsenie správnou zrnitosťou zaistí dokonalý výsledok. Ihličnaté drevo sa brúsi postupným brúsením zrnitosťou 100/120/150. Pri bežných listnatých drevinách však postupné brúsenie začína zrnitosťou 120 a zvyšuje sa cez zrnitosť 150 až po zrnitosť 180. Vďaka zdrsneniu povrchu sa moridlo dobre vstrebe a odstránia sa nerovnosti, drsné miesta, zvyšky lepidla alebo farby. Aj tu je dôležité zohľadniť príslušné vlastnosti dreva.
-
Výber správneho moriaceho systému
K drevu by mal byť zvolený aj zodpovedajúci systém morenia. Tu by ste mali venovať zvláštnu pozornosť tomu, či chcete moriť ihličnaté alebo listnaté drevo. Ak chcete moriť dub do belavej farby, použite striekacie moridlo Arova Spritzbeize. S moridlom Arova Spritzbeize získate presne ten správny produkt pre jednoduchú aplikáciu a rovnomerný obraz morenia. Toto moridlo na listnaté dreviny na báze svetlostálych a mikronizovaných pigmentov zaisťuje obzvlášť rovnomerný efekt morenia.
-
Nanesenie moridla
Kľúčovým slovom je tu „rovnomernosť“. Aby sa čo najlepšie izolovali prirodzené extraktívne zložky príslušného dreva a zabránilo sa tvorbe zákalov a zafarbeniu, malo by sa príslušné moridlo nanášať starostlivo a čo najrovnomernejšie. Okrem toho je pre optimálny výsledok nesmierne dôležitý výber správnej striekacej pištole s vhodnou tryskou. Dodržujte tiež odporúčané aplikačné množstvo z technického listu.
-
Zafarbenie vrchného laku
Aby sa zabránilo žltnutiu spôsobenému UV žiarením, aplikační odborníci zo spoločnosti ADLER odporúčajú zafarbiť vrstvu laku. Na zafarbenie laku použite farebný koncentrát Solva-Tint od spoločnosti ADLER. Tým sa povrch homogenizuje a vyrovnajú sa rôzne savé oblasti dreva. Týmto spôsobom si kus nábytku zachová svoj vzhľad po dlhé roky.
-
Medzibrúsenie
Po primeranej dobe schnutia by mal byť povrch znovu prebrúsený. Týmto spôsobom sa zbavíte drevných vlákien, ktoré po prvom nánose odstávajú, a podporíte dobrú priľnavosť pre ďalšie vrstvy laku.
-
Vrchný lak
Posledným krokom je nanesenie vrchného laku. Aj tu odporúčame lak prifarbiť. Chráňte svoj nábytok svetlostálym lakom. Nábytkový lak ADLER PUR Antiscratch je odolný a presvedčí prvotriednou odolnosťou. Lak zmiešajte s 0,5 – 1 % Solva Tint Polarweiss a zvýšte tak UV odolnosť vášho nábytku.
-
Dokončenie a záver
Morenie dreva na bielo? Žiadny problém, ak dáte pozor na niekoľko bodov. V dôsledku rozdielnej absorpčnej schopnosti dreveného podkladu a pôsobenia UV žiarenia nábytok časom zožltne. Preto aplikujte rovnomerne správny moriaci systém. Prifarbením lakového systému je možné zvýšiť účinok ochrany moreného povrchu dreva pred svetlom a zabrániť jeho tmavnutiu.
© adler-lacke.com